Nová maska Honzy Janáka je ryze olympácká!

Už od malička jsem měl mnohem blíže k hokeji než k fotbalu a už od malička jsem měl mnohem blíže k hokejovým brankářům než k hráčům. Pamatuji si, jak jsem jako malý chodil s taťkou na zimní stadion v Jindřichově Hradci (dnes Zimní stadion Jana Marka) na hokej. Spíše než na hru jsem ale koukal na brankáře a jejich výstroje a především na jejich masky. Je pravda, že od té doby se všechno okolo nás vyvíjí a modernizuje a ne jinak je tomu i u brankářské výstroje. Vzpomínám si na to, jak jsem si jako malý při již zmíněném sledování brankářů říkal, že až budu velký, tak si také nechám namalovat helmu podle sebe jako tito brankáři. A ta doba najednou přišla…
kure_maska_predekPřed touto sezónou, kdy náš hokejbalový klub TJ HBC OLYMP Jindřichův Hradec prochází také jistou modernizací, (hřiště má nové mantinely, časomíru, plastový povrch a klub má nové vedení) jsem se rozhodl, že si svou „masku“, jak se říká helmám brankářů, za což nejspíš může specifický tvar helmy a také to, že tyto masky bývají často velmi výrazně pokresleny a v podstatě mají za úkol zastrašovat soupeře, nechám také pokreslit, respektive nastříkat pomocí „airbrush“. Jedná se o metodu malování, při které je barva nanášena na masku pomocí malé pistolky, fungující na principu podtlaku.
Člověk by si řekl, že za tu dobu, cca 20 let, bude mít nápadů spoustu a vzhled masky vymyšlený do posledního detailu. Vy však před sebou najednou máte bílou helmu a přemýšlíte co a kam dát, aby to vypadalo dobře. Co dobře – perfektně! O maskách se totiž říká, že jsou jakýmsi obrazem vnitřního světa brankářů a leccos o nich napoví. Někdo si nechá helmu čistě bílou, někdo zvolí pár barevných čar, někdo například jednoduchý motiv spojený s logem klubu, za který hraje a u někoho se naopak mnohdy jedná o mistrovské dílo plné propracovaných detailů, spojených s kreslenými postavičkami, nahými ženami a dalším.
Jan JanákJsou brankáři, kterým je vlastně úplně jedno jakou výstroj mají na sobě a jak v ní vypadají. Já jsem však opak, vše k sobě musí, pokud možno, ladit. Strávil jsem tedy spoustu času hledáním nejrůznějších obrázků brankářských masek od brankářů z celého světa. Zkoumal jsem detaily a různé motivy, které se používají, ale zároveň jsem hledal něco, co ještě nikdo nemá. Jednou jsem narazil na obrázek masky Filipa Novotného z HC Sparta Praha. V tom však nebylo nic hlubšího, nejsem ani Sparťan ani Slávista! Velice se mi líbil styl masky, respektive její vzhled – jednoduché a přitom hezké, výrazné, a to bylo přesně to, co jsem chtěl. Design jsem tedy měl, ale potřeboval jsem ještě tu zajímavost, odlišnost od ostatních. Dlouho jsem přemýšlel, až mě napadlo, že jsem na žádné z masek neviděl jména spoluhráčů nebo jsem si to alespoň neuvědomoval, a tak jsem měl najednou vše potřebné pro to, abych si mohl nechat masku pomalovat.  Peníze samozřejmě také.
Oslovil jsem tedy společnost REY, která se již několik let specializuje na výrobu brankářských masek a dalších věcí pro brankáře. V podstatě během jednoho telefonátu s paní Janou Sochůrkovou jsme se domluvili na podrobnostech, které jsem následně odeslal v textové verzi emailem, a druhý den již maska putovala do Prahy. Asi po týdnu se mi ozval pan Martin Hušek ze společnosti N&S Design, ve které si nechávají malovat své masky brankáři jako například Marek Pinc, Jakub Štěpánek, Ján Laco, Jakub Kovář a další profesionálové, abychom se přesně dohodli na podrobnostech ohledně barvy, umístění loga klubu a především zadní části masky. Jak už jsem uvedl výše, maska o brankáři hodně napoví, ale zadní část masky, která kryje temeno hlavy, je asi tou nejosobitější částí celé helmy. Často zde nalezneme různé nápisy (motta), talismany, přezdívky, rodinné příbuzné apod. Vzhledem k mé dlouholeté přezdívce jsem měl od začátku úplně jasno, že by na zadní části rozhodně nemělo chybět kuře a dále jsem tam chtěl nějak zakomponovat také svou partnerku. Obojí se nakonec splnilo a myslím, že helma celkově vypadá opravdu dobře. Celá helma je laděná do bílo – červené kombinace barev (barvy klubu), nechybí samozřejmě logo klubu z obou stran masky.
kure_evcaNa zadní části je vykresleno veliké žluté kuřátko, které jakoby mává na pozdrav divákům a vedle nechybí společná fotka s partnerkou. Zvláštností celé masky a dokreslením celkového ryze „olympáckého“ vzhledu masky je pak celkem 17 jmen hráčů a 1 jméno trenéra, která jsou umístěna v bílých pruzích a jsou tak pozorovatelná až při bližší vzdálenosti. Na bradě je umístěno číslo 39, ne snad kvůli legendárnímu Dominiku Haškovi, ale proto, že mé oblíbené číslo je 3.  Čísla 3 i 33 jsou již v klubu zabrána staršími a zkušenějšími hráči, tak jsem zvolil variantu 3 a 3×3 – 39. Celá maska je dále na různých místech „poseta“ drobnými logy klubu, která parádně dokreslují celý vzhled masky. Myslím, že v N&S Design odvedli skvělou práci a já jsem s maskou velice spokojen, což je asi to nejdůležitější.